اجزای تشکیل دهنده روش بیان ژنی خوجم لی

اجزای تشکیل دهنده روش بیان ژنی خوجم لی

همانطور که میدانید رسیدن به هدفی متفاوت مسیری متفاوت را می طلبد.هدف در اینجا فراگیری اصولی و ماندگار هر نوع لغت انگلیسی با یک بار مطالعه است که هدفی بسیار متفاوت و مسحور کننده می باشد.

 

“روش بیان ژنی” که از اجزای منحصر بفردی ساخته شده است شما را در رسیدن به این هدف یاری خواهد کرد.این اجزا در عین سادگی و قابل فهم بودن وقتی کنار یکدیگر قرار می گیرند مکانیسم بسیار قدرتمندی را خلق می کنند و باعث می شوند  راحتتر از آنچه که فکر می کنید به این هدف ارزشمند دست یابید.

.

ما در این مقاله بعضی از اجزای اصلی تشکیل دهنده روش بیان ژنی را به شما معرفی خواهیم کرد تا بدانید که با روش کاملا نوینی روبرو هستید. اما نحوه بکارگیری آنها و ترکیب کردن آنها با یکدیگر نیازمند آموزش های کامل تری بوده که در قالب کتاب ها و نرم افزار آموزشی در اختیارتان قرار خواهند گرفت.

 

1: آموزش طبقه بندی لغات انگلیسی در سری های جداگانه:

003

در اولین قدم لغات انگلیسی طبقه بندی می شوند. در این نوع طبقه بندی لغتی که با   a   اغاز می شود در سری  a  قرار می گیرد و هر لغتی که با  b  آغاز می شود در سری  b  قرار می گیرد و الی آخر.بنابر این نحوه طبقه بندی طوری است که می توانید به محض دیدین یا شنیدن لغت، سری که لغت  به آن تعلق دارد را تشخیص دهید.

مهم نیست چند هزار لغت را فرا می گیرید در آینده تکلیفتان مشخص خواهد بود  و با دیدن یا شنیدن حرف اول لغت اولین جرقه درک مفهوم آن در ذهنتان شکل می گیرد در واقع بدون آنکه فکر کنید خود واژه ذهن شما را به سری که در آن قرار دارد هدایت می کند.

 

 

برای نمونه متن زیر را در نظر بگیرید:

 

text2


به محض دیدن کلمه        instance     بدون آنکه فکر کنید خود واژه  

ذهنتان را متوجه سری   ” ”   می کند.

 

یا به محض دیدن کلمه      decisive      بدون آنکه فکر کنید ذهنتان

متوجه سری   “d”   می شود.

 

 

 

english 1234

در این روش شما واژه های انگلیسی را سری پس از سری دیگر فرا میگیرید.بنابراین در هر مرحله پرونده یک سری برای همیشه بسته می شود.

این برای شما بسیار هیجان انگیز خواهد بود مثالا وقتی سری a را به اتمام رساندید دیگر واژه ای وجود نخواهد داشت که با a آغاز شود و شما نتوانید مفهوم آن را درک کنید سپس این کار را در مورد سری b انجام می دهید و پرونده آن را هم برای همیشه می بندید و در پایان به مرحله ای می رسید که تمام لغات انگلیسی تحت تسلط کامل شما قرار خواهند داشت فقط کافی است به حرف اول واژه توجه کنید و تشخیص دهید که به کدام سری تعلق دارد.

این ماهیت سیستم است همانطور که خود واژه مشخص می کند به کدام سری تعلق دارد به کمک اجزایی که در پایین معرفی خواهیم کرد خود آن هم مفهوم عمیقش را در اختیارتان می گذارد.

 

 

 

2: آموزش استفاده از نمودار درختی و قرار دادن لغات طبقه بندی شده روی آن:

4

همانطور که در بالا اشاره شد هدف روش این است که به همان سادگی که تشخیص می دهید لغت به کدام سری تعلق دارد به همان سادگی هم تشخیص دهید که معنی لغت چیست.

بنابراین نمودار درختی به کمک طبقه بندی می آید.نمودار درختی سیستمی است که تمام لغات انگلیسی را در بر گرفته و برای هر واژه ای جایگاه ویژه ای روی خود درنظر می گیرد.

نمودار درختی باعث می شود تمام لغات تحت کنترل کامل زبان آموز قرار بگیرند بدین ترتیب به محض تشخیص سری لغت، پروسه خاصی به جریان می افتد که این پروسه خودبخود معنی واژه را آشکار میکند.

استفاده از نمودارهای درختی بستری را فراهم می کند تا علاوه بر جلوگیری از تداخل مفاهیم لغات ، سرعت یادگیری واژه ها هم چندین برابر شود.

 

 

 

 

 

 

3: معرفی نمادها وشخصیت ها وآموزش ترکیب آنها با نمودارهای درختی و بکارگیری آنها هنگام یادگیری لغت انگلیسی:

5در قدم بعدی نمودارهای درختی با شخصیت و نماد های خاصی ترکیب می شوند.

نتیجه این ترکیب بسیار جالبه،

وقتی شما لغات را به کمک ترکیب این اجزا فرا می گیرید در آینده با دیدن یا شنیدن واژه،خیلی ساده  دقیقا به مکان یا صحنه ای از  زندگیتان هدایت می شویدکه یادآور خاطره،اتفاق یا نمایشی است که تنها پیام آن مفهوم لغت مورد نظر می باشد.

برای مثال وقتی لغت embarrass به معنی “دست پاچه کردن” را به کمک این روش فرا می گیرید استفاده از ترکیب نمودارهای درختی و شخصیت های خاص باعث می شود در آینده با دیدن یا شنیدن آن، embarrass می تواند شما را  به یک مهمانی که در خانه دوستتان برگزار شد، هدایت کند که در آنجا شخصی با سخنان خود شما را در جمع “دست پاچه “کرده بود. صحنه ای که تنها پیام آن “دست پاچه کردن” است. بنابراین با دیدن یا شنیدن لغت به محض آشکار شدن صحنه و یادآوری دست پاچگی که به شما دست داده بود، بدون آنکه لازم باشد لغت را به فارسی ترجمه کنید،مفهوم آنرا با تمام وجود حس می کنید.

اما از آنجا که درصد خطا در “روش بیان ژنی” تقریبا صفر است علاوه بر صحنه شخصیت ها هم به کمک می آیند و نمایشی با موضوع “دست پاچه کردن” را در کسری از ثانیه برای شما اجرا می کنند تا اگر از روی صحنه ای که لغت برایتان ظاهر می کند نتوانستید به معنی برسید به کمک نمایشی که اجرا می شود کار یکسره شود.

دقت داشته باشید بعد از آنکه حرف اول لغت را تشخیص دادید آشکار شدن صحنه و اجرای نمایش در کسری از ثانیه رخ می دهد و شما با یک مکث کوتاه می توانید به معنی لغت برسید. بار دوم و سوم که با لغت روبرو می شوید سرعت درک مفهوم لغت بیشتر و بیشتر می شود و می توانید بطور خودکار آن را درک کنید.

هدف در این روش این است که تمام اطلاعات لازم را خود واژه در اختیارتان قرار دهد بنابراین همیشه خود لغت است که مشخص می کند به کدام سری تعلق دارد صحنه و بازیگران را هم خود لغت در اختیارتان قرار می دهد تا مفهوم آشکار شود.

 

 

.

.

4: آموزش درک مفهوم لغت هنگام شنیدن:

جهت کسب مهارت لیسینینگ(Listening) سیستم آموزشی “روش بیان ژنی”،الگویی را به شما آموزش می دهد که برای مثال هنگامی که به اخبار گوش می دهید تکلیفتان مشخص باشد و بدانید روی چه چیزی تمرکز کنید و  وقتی گوینده واژه ای را تلفظ می کند بعد از تشخیص سری که لغت به آن تعلق دارد می توانید با تمرکز روی چند حرف اول و تلفظ کلی لغت مفهوم آن را درک کنید که این عمل خود نتیجه استفاده از طبقه بندی و نمودارهای درختی می باشد.

 

 

 

 

.

5: آموزش بکارگیری لغات فراگرفته شده در قالب جملات انگلیسی:

همانطور که متوجه شدید بزرگترین هدف روش کمک به درک مفهوم لغت با یک بار مطالعه می باشد.اما باید بتوانید لغات فراگرفته شده را در قالب جملات انگلیسی بکار بگیرید.

بنابراین کل فرایند فراگیری لغات انگلیسی طوری مدیریت می شود که در پایان مسیر علاوه بر اینکه یک بار برای همیشه تمام لغات انگلیسی را فرا می گیرید قادر خواهید بود آنها را در قالب جملات انگلیسی نیز بکار بگیرید.

 

 

 

 

 

نظر دهید !


  1. علیرضا سلطان زاده

    جالبه..دسته بندی لغات خیلی کمک میکنه تا دچارسردرگمی نشیم..روند آموزش رو درک کرده وبکاربگیریم ..نتیجه مطلوبی باید عایدمون بشه..ان شالله که باعث پیشرفت همه بشه.